Strona główna Edukacja Co z tymi „odwiborowanymi” kredytami?

Co z tymi „odwiborowanymi” kredytami?

Co z tymi odwiborowanymi kredytami?
Co z tymi odwiborowanymi kredytami?

WIBOR® usunięty z umowy kredytu złotówkowego?

Ostatnio często możemy trafić na wiadomości (najczęściej kancelarii prawnych), że udało się usunąć WIBOR® z umowy kredytu złotówkowego. I że jak ty także Kliencie chcesz to zrobić, to się zgłoś.

Tylko napomknięte jest że oprócz WIBORU chodzi o jeszcze jeden wskaźnik, którego większość kredytobiorców w swoich umowach nie ma.

O co więc chodzi i co zostało podważone?

Standardowo zmienne oprocentowanie to suma obowiązującego wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR®) i marży banku. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak w historii kredytowania hipotecznego zdarzały się banki, które oprocentowania opierały na „decyzji zarządu”, lub do samego WIBOR® stosowały dodatkowy współczynnik. Zależał on tylko i wyłącznie od postanowień banku.

To powodowało nierówne traktowanie, ponieważ na oprocentowanie bezpośrednio miała wpływ jedna ze stron umowy, która ten współczynnik sobie ustalała. Druga nie tylko nie decydowała, ale także nie miała wglądu w sposób ustalania współczynnika czy oprocentowania.

Ten sam powód jest podstawą większości spraw frankowych. Tu jednak jednostronne ustalanie dotyczyło kursu waluty. Robił to bank, a Klient nie miał nic do powiedzenia.

Podsumowując

W tych tzw. “odwiborowaniach”, nie sam WIBOR® był więc powodem. Wręcz przeciwnie. Gdyby zapisy w umowach dotyczące oprocentowania odnosiły się tylko do tego wskaźnika i marży, to usunięcie go prawdopodobnie nie miałoby miejsca.

Krzysztof Bontal
Proferto Sp. z o.o.
tel. 695-855-627